Ana Sayfa Haberler Afyon Eğitim Vakfı Eğitimin Merkezi Olsun İstiyoruz

Afyon Eğitim Vakfı Eğitimin Merkezi Olsun İstiyoruz

Afyon  Eğitim Vakfı Eğitimin Merkezi Olsun İstiyoruz

Afyon Eğitim Vakfı’nın iftar programında konuşan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Afyon Eğitim Vakfı Başkanı Hüsnü Serteser, biz istiyoruz ki Afyon eğitimin adresi Afyon Eğitim Vakfı olsun, Türkiye’de adından söz ettirsin. Bunun Afyonkarahisar’daki herkesin bu vakfa sahip çıkarak destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.


Afyon Eğitim Vakfı tarafından İkbal Termal Otel’de iftar programı verildi. Yapılan iftarda vakfın geliştirilmesi için yapılması gereken çalışmalar konuşulurken, zekatın da öneminden bahsedildi. Ezanın okunmasının arından oruçlar açıldı ve diğer programa geçildi. İlk olarak Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda Afyon Eğitim Vakfı Başkanı Hüsnü Serteser bir konuşma yaptı. Serteser konuşmasında,   “1987 yılından bu yana  Afyon Eğitim Vakfı’nın tüm yöneticileri gerek eğitim alanında, gerek sosyal alanda, gerekse kültürel alanda Afyonkarahisar’a hizmet ettiler. 1999-2000 yılları arasında bildiğiniz üzere TED Afyon Koleji eğitim öğretime başladı. Daha sonra 2009 yılında ikinci binası yapıldı.  30 Mayıs 2015 yılında Afyon Eğitim Vakfı Başkanlığı’na geldim. Bu görevde bulunmaktan şeref ve onur duyuyorum. Yönetim kurulu olarak Afyon’da eğitim alanında büyük hizmetler yapacağımıza inanıyorum” dedi.
 
“AFYONKARAHİSAR HAYIRSEVER BİR MEMLEKETTİR”
Serteser eğitim alanına yapılan yatırımın önemine şöyle değindi: “Biz istiyoruz ki; Afyon’da eğitimin adresi, Afyon Eğitim Vakfı olsun. Türkiye’de adından söz ettirsin istiyoruz. Verilen burslar, yüzlerle, iki yüzlerle değil, binlerle, hatta beş binlerle ifade edilsin. Eğitim alanında verilen burs, zekâta geçer mi? Bu konuda birazdan Değerli Hocamız, AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Remzi Kaya bizler bilgilendirecek. Bizler zekatlarımızı verirken, Afyon Eğitim Vakfı’nı bu konuda düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.  Afyonkarahisar çok hayırsever bir memlekettir. Zekâtlarınıza talibiz. Afyon Eğitim Vakfı, Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti olan bir kurum. Vergiden düşmek ayıp bir şey değil, eğer biz vergi matrağından Afyon Eğitim Vakfı’na eğitim için vergisinin miktarını verirsek merkezi bütçe yerine bunlar Afyonkarahisarımıza, Afyon Vakfı aracılığı ile harcanmış olacak. Bu önemli bir şey. Üçüncü bir şey daha söylemek istiyorum. O da şartlı bağış. Bunu da yapabilirsiniz. Mesela, 10 veya 20 kişiye burs veriyorsunuzdur. Ben şu isimlere burs veriyorum, ama Afyon Eğitim Vakfı kanalıyla olsun. Buna da şartlı bağış diyoruz. Biz bu kişilere verilmek üzere makbuz kesebiliriz. Afyon Eğitim Vakfı’na hayırlarınızdan bir miktar ayırırsanız sesi duyulmuş, önemli hizmetler yapan bir kurum olarak görmek mümkün olacaktır. Afyon Eğitim Vakfı’nı bu konuda güçlendirirseniz biz çok mutlu olacağız. Bu kurumu daha fazla güçlendirmeliyiz.”
 
“AEV HEP EN İYİSİ OLSUN DİYE MÜCADELE ETTİK”
Afyon Eğitim Vakfı’nın her zaman en iyisi olması için çalıştığını söyleyen AEV Onursal Başkanı Şükrü Koçoğlu, yaptığı konuşmada,  “Görev süremiz boyunca Eğitim Vakfı’nın Afyon’da en iyisi olmasını arzulamıştık. En iyisi de yaptık zaten. Yalnız Hüsnü kardeşim, Türkiye genelinde adından söz ettirecek bir vakfı olmayı arzu ettiklerini söyledi. Biz bu kadar global düşünemedik. İnsan uzun süre görevde olunca bunu düşünemiyor. İnsanlar yaptıklarının değil, paylaştıklarının sahibidir. Bu vesileyle yönetim kurulunda görev alan tüm arkadaşlarıma görevlerinde başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.
 
“VAKFA DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ”
Vakfın en son yapılan genel kurulunda yönetime dahil olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, vakfın kuruluşundan bu yana emeği olan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Çoban yaptığı açıklamada, vakfı verilecek olan bursların öğrencilerin eğitimlerine büyük katkı sağlayacağını belirterek,  “Bu kuruluşta  kim ‘bende varım’ deyip imza atmışsa, onlara teşekkür etmek bizim boynumuzun borcu. Güzel bir hizmet yapmışlar. Birde bu hizmeti, Bakanlar Kurulu’ndan alınan vergi muafiyeti ile taçlandırmışlar. Bu önemli bir ayrıcalıktır.  Bir işadamı arkadaşımız sohbet ederken dedi ki biz zaten öğrencilere burs veriyoruz. Bizde diyoruz ki gelin bu bursları vakıfa verin vakfın burs verdiği öğrenci sayısı artsın hem de sizin verdiğiniz bursların resmi bir dayanağı olsun. İsim listesi de verebilirsiniz. Siz bizlere ismini verin biz bu paraları istediğiniz öğrencilere aktaralım. Bu bizden bazı gruplar zorla da alıyor. Sizden de bizden de. Gelin vakıfla verelim bunları hiçbir ayrım olmadan öğrencilere ulaşsın hepimizi gönlü hoş olsun. Vakfa yapılan yardımlar zekat sayılmıyor fakat burslar sayılıyor.  İşadamlarımız ailevi, iş sebepleriyle sürekli meşgul oldukları için  zekat verecek vakit bulamıyorlar. Onun siz uğraşmayın vakıf uğraşsın.  Vakfımıza kurumsal bir bina kazandırmak için çalışmalara başladık. Yerini de büyük ölçüde tespit etmiş durumdayız. Vakfımızın ilk kuruculara Afyonkarahisar’a bir okul yapmışlar. Eski yönetimde Park Hastanesi’ne kiralama kararı aldı. Şimdi okul her şeyiyle yenileniyor. İnşaat başladı, çok güzel bir anaokulu yapılacak. Anaokuluyla, ortaokuluyla, lisesiyle güzel bir okul kazandırılacak.
 
“AFYONKARAHİSARLILARIN FAKÜLTEYE SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR”
Konuşmasında İslami İlimler Fakültesi’nin durumu hakkında açıklama yapan İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Remzi Kaya, “Fakülteye dekanlığımda 3 şart koştum. En kısa sürede kadromu oluştururum, öğretim üyesi alımında baskı kabul etmem, asistan alımı esnasında doktora yapıyor şartı koydururum. YÖK Başkanı Yekta bey dedi ki : ‘ Remzi hocam bu şartları kimseye vermedik. Ama ortaokulda beraber okuduğumuz için seni iyi tanıyoruz bu 3 şartını da kabul ediyoruz’ dedi. 21 Ocak 2013 tarihinde Afyonkarahisar’da göreve başladım. 2 ay içinde fakültemizin kadrosunu oluşturduk ve YÖK’ten geçirdik, 180 öğrenciyle eğitim öğretime başladık. Önümüzdeki dönemle beraber 700 öğrenciyle beraber aranıza girmiş oluyoruz. Allah’a hamd olsun.  Bu  Afyonkarahisar’ın bereketidir, bu nedenle bizim buralara kadar getirdiğimiz bu okula Afyonkarahisarlıların sahip çıkması gerekiyor” dedi.
 
“MAAŞIMIN YÜZDE 2,5’İNİ ZEKAT OLARAK VERİYORUM”
Konuşmasında zekat ve sadakanın önemini anlatan Kaya, şunları söyledi:  “İslam’da zekat vardır. Sadaka vardır. Zekat Müslüman olan birisinin malının kırkta birinin zekatını vermek zorundadır. Kur’anda belirtilen fakirlere vermek zorundadır. Peki bu zekat kime verilir? Şahsen ben üniversite hocası olarak şöyle yapıyorum. Maaşımın yüzde 2,5 katını bir öğrenciye  zekat olarak veriyorum.  Sizlerde öğrencilere zekatlarınızı verebilirisiniz. Bir hususta önemli olan sadakadır. Sadaka daha önemlidir. Çünkü sadaka verilmediği zaman fakirin hakkı yenmiş olur. Sadaka Allah rızası için verildiği için mallar üzerindeki kötülükleri ve kem gözleri kaldırır. Gençliğe yatırım olmadan bir milletin ayakta kalması imkansızdır. 20 yıldır bu işleri Şükrü bey sırtlamış ve belli bir yere getirmiş. Şimdi Hüsnü bey ve Belediye Başkanımız bu işleri ele almış geliştirmek için çalışmalar yapmaya çalışıyor. Sadece zenginler değil, tüm Afyonkarahisarlılar buna sahip çıkmalıdır.