Ana Sayfa Haberler 3 bin 871 öğrenciye burs veriyor

3 bin 871 öğrenciye burs veriyor

3 bin 871 öğrenciye burs veriyor

Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Murat Diker, Hisar Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Diker, 3 bin 871 öğrenciye 200’er TL burs verildiğini ve 9 ay boyunca bu bursların devam ettiğini kaydetti.


Hisar Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Murat Diker, bağış kampanyaları ve burslar hakkında bilgi verdi.

 

1. Afyon Eğitim Vakfının Kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

     Afyon Eğitim Vakfı, kurucu üyeler Prof.Dr. Nijad Bilge, Orhan Yavuz ve Asım Kocabıyık tarafından 30 Aralık 1986 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra 13.02.1993 tarihindeki tüzük değişikliği ile vakfın merkezi Afyonkarahisar’a taşınmıştır.

2.  Vakfın amacı nedir?

     Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı veya Afyonkarahisar doğumlu yüksek öğrenim gören ancak maddi imkanlardan yoksun gençlerimize maddi destek sağlamaktır.

3.  Ne kadar öğrenciye burs vermektesiniz?

     2010 yıllarının başlarında 120 öğrenciye burs verilebilirken bu sayı 2018-2019 döneminde 450 öğrenciye ulaşmıştır. Kuruluşundan bu yana toplam 3871 öğrenciye burs verilmiştir.

4.  Bursiyerler nasıl belirlenmektedir?

     2018-2019 öğretim yılından itibaren burs başvuruları internet üzerinden alınmakta ve WEB sayfasında yayımlanan kriterlere göre puanlama yapılarak bilgisayar ortamında belirlenmektedir. WEB sayfamızı bursiyer belirleme programımızı Afyon Kocatepe Üniversitemizin katkılarıyla yapılmıştır. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Müracaat eden tüm öğrencilerimiz puanlama kriterlerini görebilmekte yine sonuçlar aynı sayfada yayımlanmaktadır. http://afyonegitimvakfi.org/ sayfasından vakıfla ilgili tüm bilgiler alınabilir.

5. Ne kadar burs vermektesiniz?

    Dokuz ay boyunca ayda 200 TL burs verilmektedir.

6. Vakfın gelirleri nelerdir?

     Vakfın ana gelirlerini bağışçıların bağışları oluşturmaktadır. Daha çok bağışçıya ulaşabilmek amacıyla ve herkesin katkısını alabilmek için SMS ile bağış kampanyası başlattık. 10 TL. lik bir bağış ile herkes katkı sağlayabilir. Tüm operatörlerden 6703’e “BAĞIŞ” yazıp mesaj göndermek yeterlidir. Tüm Afyonlu veya Afyon’da yaşayanların katkılarını bekliyoruz. 10 TL. ile bir öğrencimizin hayatına dokunabilirsiniz.

7. Vakfınızın TED kolejinin bulunduğu yerdeki arsa alım işi hangi aşamada bilgi verir misiniz?

     Eski   Maliye Bakanımız İsmet ATTİLA döneminde Afyon Eğitim Vakfı’na 49 yıllığına irtifak hakkı ile tahsis edilen arsa üzerine Özel Afyon TED İlköğretim ve Lisesi    1999-2000 öğretim yılında açılmış ve 01 Temmuz 2015 tarihine kadar Vakıf tarafından işletilmiştir. 2015-2016 öğretim yılından itibaren yine TED Koleji adıyla kiraya verilmiştir.

    Arsa, bu yıl başında çıkan 4706 sayılı Yasa ile  HARCA ESAS DEĞERİN YARI FİYATINA, en az %30’unu peşin geri kalanını da beş (5) yılda 10 taksitle ödenerek AEV tarafından satın alınmak istenmektedir. Peşinatımız hazır yazının imzalanmasını bekliyoruz. Peşinatı toplayabilmek için Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı aynı zamanda Afyon Eğitim Vakfı İkinci Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile birlikte İstanbul’da yaşayan Afyonkarahisarlı ve Afyonkarahisarlı olmayan ancak bağış alabileceğimizi umduğumuz iş insanlarını ziyaret ettik. Bu arada bize her zaman her konuda destek sağlayan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’a tekrar teşekkür etmek isterim.

İstanbul’da Afyonlu olmayan iş insanlarının da katkısı büyük oldu. Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek 300. 000 TL arsa alımı için bağışta bulunmuştur.

Yine bize daha önce 125.000 TL burs bağışında bulunan Audio Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Nuri Türkeli’ni ziyaret ettik ve Ordu Perşembeli olduğunu öğrendik ve şaşırdık nereden Afyon Eğitim Vakfına bağış yapmak aklınıza geldi bizi nasıl buldunuz diye sorduk. “Bizi internetten sitemizden bulduklarını bağış yapmak için vakıflara kendi kriterlerine göre not verdiklerini, vakfımızın şeffaflığı, bütçesinin tamamına yakın kısmını burs olarak dağıttığını ve puanlamada 10 üzerinden 9 alması nedeniyle bize bağış yaptıklarını ifade ettiler. Ziyaretimizden sonra da arsa alımı için 30.000 TL burs için de 135.000 TL daha bağışta bulundular.

Arsa alımı için Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Hüsnü Serteser (Başkan), Şuayp Demirel, Yavuz Kocaşaban, A. Salim Pancar, Metin İplikçioğlu da burs bağışları hariç 125.000’er TL , Afyonkarahisar Belediyesince 125.000 TL, Güzbey Ailesince 100.000 TL. bağış yapılmıştır.

Şimdi beş yıl boyunca ödenecek taksitlerimiz var bunun için de tüm Afyonluların desteklerini bekliyoruz.

Bu arsa çok uygun fiyatla alınacak ve vakfımızın için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Buradan elde edilen gelirle şu andakinden kat ve kat fazla öğrenciye ulaşmamız mümkün olacaktır.

Röportajın sonunda Hisar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Dilek’te SMS kampanyasına katılarak bağışta bulundu.